
3. Kreds Wolfsburg 2025
Wolfburg
2 september – 11 september 2025
Vi tager endnu en tur til skønne Wolfburg, der byder på en masse. Vi skal campere på Camping am Allersee, lige ned til søen, hvor der om søndagen er regatta med dragebåde. Selve Wolfsburg er en ung by (1945), meget kulturel, meget byliv og cafeliv. Vi kommer til at gå en del, da det vi skal ligger centralt. Vi skal se Wolfburg Slot som startede det hele og besøge deres lille historiesamling. Vi skal besøge Autostadt, som i år har 25 års jubilæum med guide, og op i et af de 2 tårne af glas 60 m høje. På toppen får man lige en lille kikker rundt. Vi skal på en guidet værkstedstur, her vi får set det arbejdende VW-folk, skudhuller fra II WV og lidt historie omkring VW under krigen. Vi skal se Sülfeld-slusen med guide, som bliver kørsel i egen bil, slusen blev bygget fra 1934 til 1937.
Vi skal på en guidet bytur/oplevelsestur hvor vi skal lytte til spændende baggrundshistorier, se Sankt Annes Kirke, der er et af de ældste arkitektoniske monumenter i Wolfsburg og opleve en fascinerende panoramaudsigt fra rådhusets tag. Vi skal selvfølgelig også ud at spise en del lækker mad og drikke et par tyske øl.
Så sæt allerede nu X i kalenderen, der er 21 pladser. Tilmelding starter d 6 april 2025 kl. 18.00 til d. 20. april 2025 kl. 18.00.
Prisen for dette er: Enhed med 2 personer ~ 4395,00 kr.
Enhed med 1 person ~ 2785,00 kr.
Ekstra person i enhed ~ 1645,00 kr.
Turleder Suzan Faber – 30257701
Turleder Jan Andersen – 21291082
Du skal logge ind for at kunne tilmelde dig.