
DCU 7. Kreds Seniorstævne i Kollund 2025
Kom med på en udflugt til Vibæk mølle.
Her får vi også serveret kaffe og kage
Her får vi også serveret kaffe og kage
DCU 7. Kreds – inviterer til hyggeligt samvær og afslapning fra 1. - 6. juni 2025
Vi har igen valgt vores egen DCU plads - Kollund Camping, som ligger smukt ned til Flensborg fjord samt en god skov til gåture.

Udsigt over Flensborg fjord set fra campingpladsen. Foto: Karen Skjønnemand
På en udflugt kører vi i bus ud til Vibæk Mølle. Her skal vi se og høre om den gamle mølle.
Møllen er den eneste af de oprindelige 10 alsiske vandmøller, som er bevaret. Den blev opført i 1756 og var i brug, indtil det i 1938 ikke længere var rentabelt at fortsætte driften.
Møllen var fra start en arvepagtsmølle i kongens eje. Dermed var mølleren og hans familie sikret arveret - forudsat at terminerne og øvrige betingelser for drift og vedligeholdelse blev overholdt.
Under det tyske herredømme (1864 - 1920) overgik møllen til privat eje.

Møllen set fra sydsiden. Foto: Med tilladelse fra Vibæk mølle
En guide vil fortælle og lede os igennem møllen og dens historie.
Vi afslutter turen på møllen med kaffe/te og kage. Vi håber at det bliver Sønderjysk Brødtorte. Hjemkomst ca kl. 17.00

Møllen set fra vestsiden. Foto: Med tilladelse fra Vibæk mølle.
Vi skal have en dag med smørrebrød, kanelstang og stå banko.
Ligeledes skal vi også have en aften med ringriderpølser og kartoffelsalat. Vi tænder grillen og får en hyggelig aften ved langbord.
Hvis vejret tillader det, laver vi de øvrige dage langbord med egen mad og drikke.

Foto: DCU 7 Kreds
Grænsehandel bliver der også tid til.
Program:
Søndag 1. juni
Ankomst til DCU Camping Kollund
Kl. 16.00 Velkomst ved standeren
Vi serverer en forfriskning
Mandag 2. juni
Kl. 12.00 Vi serverer 3 stykker smørrebrød pp. Medbring selv drikkevarer og service
KL 15.00 Stå Banko. I pausen kanelstang fra Lagkagehuset. Medbring selv kaffe/te og service
Tirsdag 3. juni
Kl 12.30 Bus til Vibæk Mølle
Onsdag 4. juni
Fridag
Torsdag 5. juni
Vi griller og serverer 2 ringriderpølser pp og kartoffelsalat Medbring selv drikkevarer og service.
Fredag 6. juni
Kl. 9.30 Standerstrygning
Hjemrejse senest kl. 12.00
Priser:
Enhed med 2 pers. Kr. 1455.-
Enhed med 1 pers. Kr. 825.-
Gæst Kr. 710.-
Hund Kr. 0.-
I stævneprisen er der 5 overnatninger inkl. strøm, og bad, bus, smørrebrød, kanelstang, ringriderpølser med kartoffelsalat og en forfriskning ved ankomst.
Der tages forbehold for ændringer.
Tilmelding:
Tilmeldingen er efter først til mølle og åbner 22. marts. kl.13.00 til 5. april 2025 kl.12.00
Der kan deltage 66 personer.
NB. Hvis I påtænker at komme før eller blive efter stævne perioden, vil vi opfordre til at reservere plads i det område DCU 7. kreds får tildelt campingpladsen. Ellers kan I risikere, at pladserne er optaget indtil eller efter afvikling af stævnet.
Turledere:
Marianne og Wandy.: tlf.: 61 30 79 15, e-mail: marc.dcu@gmail.com
Karen og Knud.: tlf.: 22482193, e-mail: kms.dcu@gmail.com
Oplysninger vedr. tilmelding:
Når du har udfyldt formularen herunder, vil du modtage en mail med de oplysninger du har indtastet. Der vil også stå i mailen om du har fået billetnumre, eller du er kommet på venteliste.
Har du fået billetnumre, bedes du indbetale stævnegebyret, som skal være os i hænde senest 5 hverdage efter tilmelding ellers bortfalder reservationen. Husk at påføre medlemsnummer ved indbetaling.
Afbestilling:
Afbestilling efter indbetaling f.eks. pga. sygdom m.v. ikke nogen tilbagebetaling, men vil oftest være dækket af din rejse-og afbestillingsforsikring. har vi på afbestillingstidspunktet nogen på venteliste, som vil overtage pladsen, eller kan du selv anvise et andet DCU-medlem, der vil overtage pladsen, kan tilbagebetaling ske. husk at kontrollerer dækning på din rejse. og afbestillingsforsikring.
Du skal logge ind for at kunne tilmelde dig.