Gode råd og ideer
App til Camping Key Europe
Skrevet af Kurt Hansen, 25-07-2017 - 13:36
Hvorfor kan jeg ikke komme ind på Camping Key Europe´s app med mit kortnummer. Jeg bliver afvist failed checking card.
Håber på svar?
mvh Kurt Hansen
Ang. CKE-app
Hej alle i tråden
Vi har nu talt med Campingrådet omkring problemet, og de mener, at vejledningen i mange tilfælde er korrekt – den forudsætter dog, at kortet er aktivt i CKE's database. Og det lader til, at der ind imellem er problemer med denne del. Problemet kan ligge i, at de ”genbrugte” pasnumre fra sidste år ikke er blevet registreret korrekt.
Så hvis I oplever, at jeres kort ikke virker, så send en mail med jeres kortnummer til info@dcu.dk, så vil de sørge for at sende det videre i systemet, så kortet kan blive gjort aktivt hos CKE.
Mvh. redaktionen
App Camping Europe Key
Det lykkedes heller ikke for mig, men jeg kan se andre har det samme problem så jeg vil bede DCU løse problemet for deres råd hjalp ikke.
app
Jeg prøvede før vi skulle på en 4 ugers tur appen, men med samme resultat som andre, skrev til dem, men har aldrig fået svar, har slettet appen og bruger nu i stedet min navi med Archies poi.
www.offenbach.dk
Kendt problem
Når man ser bedømmelserne i app store, så får denne app kun 1,5 af 5 stjerner, hvilket er meget dårligt. Bl.a. klager mange over, at de ikke kan logge ind på den af flere forskellige årsager - også den du beskriver.
Jeg har lige hentet appen på en android telefon og fik fail, når jeg indtastede mit nummer. Men når jeg fulgte redaktionens anbefaling med at bytte rundt på et par numre, så blev jeg godkendt og kom ind. Jeg kunne dog ingen pladser se, før jeg havde lukket appen og åbnet den igen. Nu skal jeg så bare finde ud af, hvad søgefeltet er til. Jeg har forsøgt at søge på lande og byer, men der sker ikke en dyt.
Ang. CKE-app
Hej Benny
Tak for dit indlæg. Vi undersøger sagen og vender tilbage.
Mvh. redaktionen
ang.cke app
Hej
Svar fra CKE
Det angivne kort er ikke længere gyldigt?
Er jeg så smidt ud af DCU?
MVH BJ.
ang. cke app.
Hej
Mit forsøg efter Jeres forslag førte ikke til noget?
MVH BJ.
Ang. CKE-app
Hej Kurt
Ja, der er desværre noget bøvl med den app. Fra Campingrådet har vi modtaget nedenstående beskrivelse af, hvordan man kan logge ind i app'en med et DCU-kort:
I nedenstående eksempel (som er et gammelt pasnummer fra sidste år), står campingpasnummeret påtrykt kortet således:
4502 0405 28060902
Men i CKE-app’en skal de skrives således:
4502 04 28060902 05
Nummeret indtastes naturligvis uden mellemrum, men det er mere for at tydeliggøre forskellen, at jeg har indsat det ovenfor. Det er altså det 7. og 8. tal, der skal flyttes til de sidste to tal.
Håber, at det lykkes.
Mvh. redaktionen