Gode råd og ideer
Gas- og kuliltealarm - er det nødvendigt?
Posted by Karsten Paarup, 04/09/2025 - 09:54
Hej
Ved almindeligt fornuftigt brug er det så nødvendigt med en gasalarm og/eller en kuliltealarm?
Vi bruger svag gasvarme natten igennem i ydersæsoner.
Udluftninger holdes naturligvis fri.
Fornuftig brug?
Kan man ved fornuftig brug undgå en samling i anlægget bliver utæt eller der opstår en dårlig forbrænding?
Lidt ligesom man kan spørge om det er nødvendigt bruge sikkerhedssele når man kører fornuftigt
Om det er nødvendigt må man jo afgøre med sig selv.
Vil man sikre sig lidt ekstra eller tror man på der ikke sker noget
Jo ja
Tak for svar.
Man kan sikre sig mod meget.
Når nu der er adskillige udluftningshuller i vognen, og vi ikke dækker dem til, så burde dvt gasudslip jo sive ud, hvis uheldet er ude.
Hvis vi nu har en lille åbning i taglemmen, så burde kulilte fise ud der, hvis der skulle være en dårlig forbrænding.
….og det ændrer sikkert ikke dit svar, for det ville være træls, at have rådgivet forkert, hvis nu uheldet alligevel er ude.
Jeg har kun een livrem til at holde bukserne oppe. Skal jeg også tage seler på?
Jeg hører gerne, hvis nogen syns det er helt uansvarligt.
Gas og kuliltealarm
Som udgangspunkt vil jeg mene at det er at skyde gråspurve med kanoner
De i handlen værende "billige" alarmsystemer er af en så underlødig kvalitet at det giver falsk tryghed, har set alarmer reagere på sure sokker og hundeprutter. Skal der investeres i en valid alarm kommer prisen nemt op på 10000 kr.
Desuden er en campingvogn så godt ventileret at chancerne for uheld er så små (læs næsten umuligt) at få et skadeligt indhold af gas/kulilte inde i vognen - forudsat tvangsventilation ikke er blokeret - derfor efter min ringe mening er alarmer efter min ringe mening spild af penge
Caravan mekaniker emeritus
Brandmand
Gastekniker hos landets største gasselskab
Tak for svar
Tak for svaret Knud.